Implantologia stomatologiczna - Wikipedia:
Implantologia - nauka o wprowadzaniu implantów do żywego organizmu, ich interakcjach, budowie, właściwościach i warunkach niezbędnych do "przyjęcia się" wszczepu oraz przyczynach ich ewentualnego odrzucenia.
Implantoprotetyka stomatologiczna - odbudowa uzębienia na implantach, pozwala na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego i na poprawę zaburzonej, poprzez utratę zębów, mechaniki narządu żucia1. Do tej pory nie udało się jednak stworzyć implantu będącego w stanie idealnie odtworzyć funkcjonalność własnych zębów. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, kilkuetapowo. Może obejmować całość jamy ustnej, bądź pojedynczy ubytek. Podstawowym materiałem, z którego wykonywane są implanty stomatologiczne jest tytan (ze względu na swoją biokompatybilność - nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce). Atrakcyjna jest relacja ceny leczenia do uzyskanych korzyści i alternatywnych możliwości.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Implantologia
Zakres usług w chirurgii stomatologicznej
Usuwanie zębów jest często bardzo przykrym zdarzeniem dla pacjenta. Taki zabieg jest związany najczęściej z katastrofalnym stanem uzębienia lub innymi względami, jak na przykład brakiem miejsca w jamie ustnej na tak zwane zęby mądrości. Niejednokrotnie usuwanie zębów jest na tyle poważne, że przeprowadza się je operacyjnie. Aby wykonywać tego rodzaju zabiegi trzeba posiadać specjalne uprawnienia, ale także i dużą siłę fizyczną. Czy usuwanie zębów to jedyna działalność stomatologa ? chirurga? Chociaż jest to najpopularniejsze zajęcie, jakiemu poddają się tacy fachowcy, to bardzo często również w grę wchodzą inne zabiegi, jak na przykład operacje związane z nerwem zęba lub rekonstrukcja części szczęki.
Zakres chirurgii stomatologicznej
Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w obszarze twarzoczaszki, bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności. Do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii stomatologicznej należą:
ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrzniętych), ekstrakcje zębów mądrości,
odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową
leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje,
zabiegi usunięcia włókniaków, nadziąślaków, mukoceli, brodawczaków i innych zmian błony śluzowej,
chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
podcinanie wędzidełek warg i języka
zabiegi na zatoce szczękowej ? w tym Operacja Caldwella-Luca oraz zabiegi wykonywane metodą endoskopową,
zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej,
leczenie nowotworów łagodnych oraz niektórych postaci nowotworów złośliwych jamy ustnej i warg oraz guzów nowotworopodobnych,
operacje usunięcia torbieli twarzoczaszki,
terapia ortopedyczna złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy,
farmakologiczne i operacyjne leczenie chorób gruczołów ślinowych i stawów skroniowo-żuchwowych,
leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki,
zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_stomatologiczna