Istota detalu
Bardzo ważnym i często lekceważonym elementem wykończenia wnętrza są listwy przypodłogowe. Najczęściej są dobierane pod odcień podłogi. I źle są dobierane, ponieważ dużo lepiej wyglądają listwy białe, lub w kolorze ściany. Jest coraz więcej na rynku firm produkujących listwy mdf - jest to materiał bardzo trwały i estetyczny, można je malować. Polecam pooglądać zdjęcia różnych wnętrz - te z białymi listwami naprawdę prezentują się lepiej i dominują w czasopismach o wnętrzach.
Tradycyjne metody zdobienia ścian oraz sufitów
Najprawdopodobniej stosunkowo niewielka część społeczeństwa wie, czym zajmuje się współcześnie sztukateria, które lata swojej świetności ma dawno za sobą. Jest to dziedzina, której geneza sięga czasów starożytnych, kiedy to właśnie ludzie, a przede wszystkim osoby rządzące decydowały się na zdobienie swoich budynków, przede wszystkim obiektów państwowych, kulturowych oraz religijnych. Obecnie również wiele osób, zwłaszcza tych nieco zamożniejszych, decyduje się na zastosowanie tych wyjątkowych zdobień w swoich ?czterech kątach?. Tego rodzaju podejście gwarantuje oryginalność naszej aranżacji wnętrz, dzięki czemu nasi goście będą tym zachwyceni.
Czym zajmował się sztukator?
Sztukator ? osoba zajmująca się tworzeniem lub odtwarzaniem elementów sztukaterii (stiuków i innych elementów dekoracyjno-stylizacyjnych wykonane z gipsu) wnętrz i elewacji budynków.
Sztukator wytwarza swoje dzieła na miejscu lub w swojej pracowni następnie montując je jako gotowe elementy. Zawód ten został spopularyzowany w okresie renesansu i baroku. Dziś sztukatorzy zajmują się głównie pracami restauratorskimi, ale także montażem budynków na sucho. Do umiejętności sztukatora zaliczają się także roboty tynkarskie oraz roboty tynkarskie na siatce drucianej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukator