Kwestie grzewcze, czy klimatyzacji mieszkaniu to rzeczy istotne, to dość skomplikowana technologia. Dlatego warto skorzystać z fachowej rady i profesjonalnych usług.
Wentylacja ? co, jak i po co
Odpowiednio zrobiona i wykonana wentylacja w domach jest bardzo istotna i tak...naprawdę bardzo prosta w swojej istocie. Ogólna zasada jest taka, że należy wprowadzić do domu, czy też mieszkania, odpowiednia ilość świeżego powietrza. Powinna być ona równa ilości usuwanego i zanieczyszczonego powietrza domu.
Niestety często zdarza się, że wentylacje w domach są za mało wydajne, albo zapchane. Może się to skończyć tragicznie, zwłaszcza w domach ogrzewanych piecem opalanym węglem, albo kominkiem. Można problem zredukować często wietrząc cały dom, ale problem pojawia się zimą. Jeżeli podejrzewacie, że w waszym domu wentylacja działa źle- skontaktuj się z jakąś firmą zajmującą się tymi sprawami, pomogą, sprawdza i doradzą.
Pompa ciepła ? z czym się to je
Coraz częściej mówi się o przełomie w technologii ogrzewania mieszkań i domów za pomocą pomp ciepła. Jednak jak to działa i czy faktycznie się sprawdza?
Oczywiście działa, jednak musimy zamontowanie i skalibrowanie takiej pompy zostawić wykwalifikowanej firmie, nie może tego zrobić pierwszy lepszy pan Zdzisław. Jest to dość skomplikowana instalacja i nie może zostać zrealizowana wszędzie z taką samą wydajnością.
Jest to dość droga inwestycja, która jednak zwraca się już po 7 latach! To z pewnością rozwiązanie dla ludzi, których nie ma w domu cały czas, aby pilnować kotła opalanego węglem. Jest to rozwiązanie tańsze i wydajniejsze niż grzanie gazem czy też olejem.
Rekuperator
Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.
Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h.
Niektóre modele rekuperatorów umożliwiają odzyskanie części pary wodnej zawartej w wydmuchiwanym powietrzu i przekazanie jej do nadmuchiwanego powietrza, co zmniejsza energię zużywaną na nawilżanie powietrza w budynku (częściowo sytuacja taka ma miejsce w rekuperatorach obrotowych).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator