Przydomowy ogród - kilka rad

to...Dla europejczyków Japonia kojarzy się głównie z sushi, samurajami...i dla niektórych z anime (czyli chińskimi bajkami). Jednak mało kto kojarzy ją sobie z pięknymi ogrodami, 'kraj kwitnącej wiśni' jest pięknie przyozdobiony

Przydomowy ogród - kilka rad Zieleń wokół domu wymaga odpowiedniej troski i czasami inwestycji. Krzewy można dokupić w ogrodniczych, albo w takich miejscach jak , a dlaczego? Zapraszam do czytania.

Japonia to...

Dla europejczyków Japonia kojarzy się głównie z sushi, samurajami...i dla niektórych z anime (czyli chińskimi bajkami). Jednak mało kto kojarzy ją sobie z pięknymi ogrodami, 'kraj kwitnącej wiśni' jest pięknie przyozdobiony nie tylko wiśniami.

Ogrody Japońskie to przede wszystkim harmonia i troska o detale. Taki ogród bogaty jest też w liczne symbole ważne dla Japończyków. W kwestii roślin to dominują tutaj małe i średnie drzewka (najczęściej bonsai). Nieodłącznym elementem takiego ogrodu powinna być woda, która w połączeniu ze zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, kamieniami i trawami daje wspaniały efekt, który cieszy oko.


Bonsai- geneza

Sztuka uprawy bonsai pochodzi z Chin (jest tam nazywana penjing, również penzai), mimo że jest kojarzona głównie z Japonią. Według źródeł, Japończycy włączyli ją do swych tradycji w VIII wieku n.e. Pierwszy wiersz mówiący o bonsai pochodzi z połowy XIV w., jednak najwcześniejsze rysunki pochodzą ze skryptów z 1309 roku.

W przeszłości sztuką tą zajmowali się ludzie wysoko urodzeni ? arystokraci, osoby duchowne. Od XVII w. zajęli się nią zwykli ludzie.

Uzyskanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do uprawy wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bonsai


Gdzie kupować rośliny

Kupujemy rośliny do ogrodu- prawdopodobnie nasze pierwsze kroki będą w kierunku marketu budowlanego. Niestety jest to błąd, kupując w markecie sporo ryzykujemy- szkodniki, choroby oraz niska jakość sprzedawanych roślin i krzewów to tylko kilka powodów dla których warto takich miejsc unikać. Zdecydowanie lepsze są lokalne sklepy ogrodnicze, albo przy dużych zamówieniach szkółki roślin ozdobnych.

Co prawda w takich miejscach może być trochę drożej, ale biorąc pod uwagę pojedynczy zakup roślin, a kupowanie ich w markecie co miesiąc, bo tamte się zaszły- myślę, że warto. Dodatkowo możemy w takich miejscach liczyć na fachową pomoc doświadczonych ogrodników. Poradzą nam jak pielęgnować rośliny i jakie warunki należy im zapewnić.


Ogrodnictwo

Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością.

Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo


Dbanie o ogród

Dbanie o rośliny w ogrodzie wymaga sporo czasu i wiedzy na temat posiadanych przez nas roślin. Można oczywiście powierzyć ją specjaliście, jednak to generuje koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego o wiele korzystniej jest zrobić to samemu.

Koszenie trawy i podlewanie roślin to absolutne minimum- poza tym dobrze jest odpowiednio przycinać krzewy i żywopłoty, nawozić i odchwaszczać. W razie potrzeby również odrobaczyć nasze rośliny np. z mszyc. Warto kupić jakąś książę traktującą o temacie ogrodnictwa i trochę się z niej poduczyć na temat dbania o nasze rośliny. Pamiętajmy, że im bardziej zadbany ogród tym lepiej będzie się w nim spędzało ciepłe dni.



© 2019 http://capricornstudio.com.pl/