Przydomowa oczyszczalnia ścieków - kilka przydatnych informacji

e się do ochrony środowiska naturalnego. Im więcej oczyszczalni ścieków, tym mniej szkodliwych substancji pochodzących ze ścieków kanalizacyjnych będzie się przedostawało do środowiska naturalnego. Oczyszczalnie za sprawą zastosow

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - kilka przydatnych informacji Przydomowa oczyszczalnia ścieków może się opłacać. Sprawdź ile to kosztuje

Działanie oczyszczalni ścieków

Budowa oczyszczalni ścieków pozwala na przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego. Im więcej oczyszczalni ścieków, tym mniej szkodliwych substancji pochodzących ze ścieków kanalizacyjnych będzie się przedostawało do środowiska naturalnego. Oczyszczalnie za sprawą zastosowanych w nich środków są w stanie zneutralizować szkodliwe składniki ścieków kanalizacyjnych oraz rozpuścić obecny w nich papier toaletowy i inne elementy. Małe oczyszczalnie ścieków znajdują się przy domach i blokach mieszkalnych oraz w różnych częściach miasta i muszą być oddalone od miejsc zamieszkania o wskazaną ilość metrów. Natomiast miejsca na duże oczyszczalnie ścieków są bardzo starannie wybierane według dokładnych wytycznych pochodzących z ministerstwa.


Kilka faktów z Wikipedii

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ? zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

Problem unieszkodliwiania ścieków odprowadzanych z domów regulowany jest rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2006 r. nr 137, poz. 984). Zgodnie z § 11 ust. 5 rozporządzenia, ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego mogą zostać odprowadzone do ziemi w granicach gruntu będącego własnością wprowadzającego, przy zachowaniu następujących warunków:

ilość ścieków nie przekracza 5 m?/dobę,
BZT5 ścieków jest zredukowane o co najmniej 20% a zawartość zawiesin ogólnych o 50% w wyniku wstępnego oczyszczenia,
miejsce wprowadzania ścieków oddziela od poziomu wodonośnego warstwa gruntu miąższości co najmniej 1,5 metra.
Dodatkowymi kryteriami są kryteria związane z terenami dla których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O możliwości powstania oczyszczalni stanowią wtedy również przepisy szczególne, między innymi te z zakresu ochrony środowiska. Uniemożliwiają one budowę oczyszczalni na:

obszarach objętych ochroną (parki krajobrazowe, strefy ochronnych ujęć wody)
obszary zagrożone powodziami
obszary narażone na zalewanie wodami opadowymi

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w


Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Obecnie przy wielu domach stoją przydomowe oczyszczalnie ścieków, połączone z systemem kanalizacyjnym całej miejscowości, ale jednak stanowiące pierwszy punkt oczyszczania ścieków pochodzących z domu mieszkalnego. Inne oczyszczalnie ścieków znajdują się przy blokach mieszkalnych, stanowią punkt zbiorczy dla ścieków pochodzących z kilku bloków i sprawiają, że do głównego zbiornika trafiają już ścieki nieco oczyszczone. Dużą rolę do spełnienia posiadają także oczyszczalnie ścieków istniejące przy firmach produkcyjnych, które wykorzystują różne środki chemiczne. Dzięki takiej oczyszczalni zostają one zneutralizowane. Na odciążenie miejskiej sieci kanalizacyjnej pomagają także oczyszczalnie budowane przy firmach produkujących towary spożywcze.



© 2019 http://capricornstudio.com.pl/