Oryginalnie i klasycznie - sztukateria

icy, to warto postawić na dobrej jakości materiały, które wpiszą się w styl. Jeśli masz drewniane podłogi - deski lub parkiet, to warto je zwieńczyć dobrze dobranymi listwami podłogowymi. Jeśli mieszkanie ma być klasyczne i elegan

Oryginalnie i klasycznie - sztukateria Jeśli szukasz listw przypodłogowych to dobrze trafiłeś - zapraszamy =>

Elegancko i klasycznie - wybierz odpowiednie

Jeśli właśnie wykańczasz mieszkanie w kamienicy, to warto postawić na dobrej jakości materiały, które wpiszą się w styl. Jeśli masz drewniane podłogi - deski lub parkiet, to warto je zwieńczyć dobrze dobranymi listwami podłogowymi. Jeśli mieszkanie ma być klasyczne i eleganckie, warto wybrać wysokie, frezowanie listwy MDF - materiał jest trwały, ale jednocześnie niedrogi. Podłogi będa wykończone bardzo elegancko, a jednocześnie nie zrujnują portfela.

Na rynku jest coraz większy wybór tego rodzaju listew, a w sklepach internetowych można je kupić w bardzo korzystnej cenie.


Co to jest sztukateria?

Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.

W chwili obecnej często zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu z naniesioną powłoka zabezpieczającą. Istnieją dwie metody nakładania warstwy zewnętrznej, tj.:

metoda ciągniona ? styropianowy kształt jest przeciągany pod odpowiednią formatką z jednoczesnym nałożeniem masy kwarcowej; ta metoda zapewnia wysoką ostrość krawędzi, co wpływa na jakość produktu końcowego,
metoda natryskowa ? ręczne natryskiwanie masy akrylowej; ten sposób nie gwarantuje jednakowej grubości listwy oraz krawędzie są bardziej "zlane"; metoda stosowana najczęściej przy produktach niewymiarowych lub niepowtarzalnych.
Sztukaterię można podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się sztukaterię elewacyjną oraz wewnętrzną, do której zaliczają się listwy przysufitowe, ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster, itp.).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria


Drewno w domu - jakie wybrać

Jeżeli zdecydowaliśmy o wyborze drewnianej podłogi, możemy wybrać z kilku jej rodzajów. Na rynku są dostępne deski trójwarstwowe, deski lite oraz parkiety w różnych formach (mozaika, czy też klasyczne klepki).

Deski trójwarstwowe są najtańszym rozwiązaniem, ponieważ kładzie się je tak samo jak panele, nie trzeba mieć również wylewki betonowej najwyższej jakości. Mają jeszcze jedną zaletę - można je montować na ogrzewaniu podłogowym. Jeśli chodzi o koszt takiej deski, to zależy on od tego jaki gatunek drewna stanowi górną warstwę, oraz od rodzaju wykończenia (lakier, lub olej). Nie jest to jednak produkt najwyższej jakości, ale konkuruje z panelami - możemy mieć prawdziwe drewno za niewielkie pieniądze, które w dodatku możemy zamontować samodzielnie. Trwałość jest różna - najbardziej zależy od gatunku drewna, oraz od wykończenia. Znajdziemy tez modele do jednokrotnego cyklinowania - czyli możemy po latach taką podłogę odnowić.

Deski lite oraz parkiet to najlepsze rodzaje drewnianej podłogi - wysoka jakość, trwałość, możliwość wielokrotnego cyklinowania, itp. Możemy zakupić deski już polakierowane, z mocowaniem pióro-wpust, które będzie można łatwo położyć. I nie trzeba już samodzielnie lakierować. Jest też dostępny tzw. finish parkiet, który nie wymaga cyklinowania i lakierowania - po położeniu połoga nadaje się do użytkowania.



© 2019 http://capricornstudio.com.pl/