O wspinaczce - co warto wiedzieć

ia czasu, takich jak wspinaczka. Jeśli marzymy, by sprawdzić swoje możliwości w tym zakresie oraz przeżyć przygodę, której nie zapomnimy przez długie lata, warto sprawdzić, gdzie można to zrobić i w jaki sposób sie do tego przygot

O wspinaczce - co warto wiedzieć

Miły czas w górach

Wiele osób na wakacje wybiera miejscowości górskie. Nic tu dziwnego, ponieważ to właśnie tam do wyboru mamy wiele atrakcji i ciekawych form spędzania czasu, takich jak wspinaczka. Jeśli marzymy, by sprawdzić swoje możliwości w tym zakresie oraz przeżyć przygodę, której nie zapomnimy przez długie lata, warto sprawdzić, gdzie można to zrobić i w jaki sposób sie do tego przygotować. Wakacje spędzone aktywnie i w ciekawy sposób będą dla nas najlepsze i na długo zapiszą się w naszej pamięci. W górach można oprócz tego wypocząć i zrelaksować się bez konieczności pamiętania o obowiązkach domowych lub pracy. W takim miejscu zawsze znajdzie się coś ciekawego, co wypełni nam wolny czas.


Gdzie można wypocząć aktywnie?

Planując wakacje, mamy do wyboru wiele możliwości, a czasem podjęcie decyzji nie jest proste. Warto dokładnie zastanowić się, czy wolimy spędzać czas aktywnie, czy też odpocząć od zgiełku i codziennych obowiązków i w zależności od tego, co nam odpowiada, wybrać miejsce, które będzie mogło nam to zapewnić. Dobrym pomysłem będą z pewnością miejscowości górskie, ponieważ czeka tam na nas moc atrakcji do wyboru. Jedni będą mogli tam wypoczywać, a inni wspinać się po górach i oddawać ulubionym sportom górskim. Takie rozwiązanie będzie idealne dla każdego, więc zawsze warto brać je pod uwagę, gdy zastanawiamy się, gdzie tym razem powinniśmy wybrać się na wakacje lub weekendowy wypad.


O asekuracji

W tym przypadku wspinacz wspinający się jako pierwszy (prowadzący wyciąg, na pierwszego) jest ubezpieczany przez asekurującego partnera liną dynamiczną. Obaj wspinacze (a co najmniej prowadzący), przywiązani są do liny węzłami (najczęściej ósemką) za pośrednictwem uprzęży. Lina pomiędzy asekurującym a prowadzącym przechodzi przez przelotowe punkty asekuracyjne, a ściślej, przez zamocowane do nich karabinki lub ekspresy. Przeloty mogą być osadzane przez prowadzącego (mówimy wówczas o wspinaczce "z własną asekuracją"), lub może on wykorzystywać przeloty stałe (zamocowane w skale na stałe, m.in. ringi, spity, stałe haki). W przypadku odpadnięcia, lina jest hamowana przez asekurującego za pomocą przyrządu asekuracyjnego.

Asekurujący zwykle jest zamocowany dodatkowo autoasekuracją do stanowiska asekuracyjnego gwarantującego w założeniu bezpieczeństwo zespołu wspinaczkowego w razie gdyby pozostałe punkty asekuracyjne okazały się niewystarczające.

Ze względu na postępowanie asekurującego, asekuracja może mieć charakter statyczny lub dynamiczny.

Asekuracja statyczna sprowadza się do zablokowania liny w przyrządzie asekuracyjnym. Energia upadku prowadzącego absorbowana jest głównie przez rozciągnięcie się liny.
Asekuracja dynamiczna polega na tym, że asekurujący stara się przejąć część energii upadku - nie tylko poprzez ruch własnego ciała (wykonanie podskoku) ale również poprzez celowe przepuszczenie pewnego odcinka liny przez przyrząd asekuracyjny, z odpowiednim, kontrolowanym tarciem. Hamowanie lotu staje się przez to łagodniejsze, kosztem zwiększenia jego długości. Asekuracja dynamiczna stosowana jest nie tylko po to, by zmniejszyć siły, które w wyniku gwałtownego hamowania zadziałają na samego wspinacza (prowadzącego), ale również po to, by ograniczyć siły działające na przeloty. Jest to szczególnie ważne przy stosowaniu asekuracji własnej, gdy zbyt duże siły mogą doprowadzić do wyrwania punktu asekuracyjnego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Asekuracja_(wspinaczka)



© 2019 http://capricornstudio.com.pl/