Sprawdzanie stanu samochodu
Sprawność samochodu to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Każdy wie doskonale, że jeśli samochód posiada usterkę, powoduje to pewne niebezpieczeństwo oraz niedogodności i ogranicza naszą swobodę podróżowania. Nikt przecież nie chciałby by jego auto zostało unieruchomione daleko od domu, a często dzieje się tak, gdy ignorujemy pewne objawy świadczące o tym, że dzieje się z nim coś złego. Jeśli takich sytuacji pragniemy uniknąć, powinniśmy regularnie sprawdzać stan naszego samochodu. W tym celu wystarczy jedynie przeprowadzać przeglądy w warsztacie lub samodzielnie monitorować podstawowe rzeczy i gdy dzieje się coś, co nas niepokoi, postarać się o naprawę. Czasem warto wydać co nieco na drobną usterkę, niż narażać się na o wiele większe koszty naprawy.
Sprawny samochód podstawą bezpieczeństwa na drodze
Często nie zastanawiamy się jakie mogą być konsekwencje usterki samochodowej. Największym niebezpieczeństwem jest oczywiście awaria podczas jazdy, a jeśli się nam ona przydarzy, może to być zagrożenie dla nas oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważne jest więc to, byśmy zawsze dbali o stan naszego samochodu i regularnie sprawdzali, czy wszystko działa w nim tak jak powinno. Skutki awarii na drodze mogą być dość uciążliwe oraz wiązać się z różnymi niedogodnościami i wysokimi kosztami, gdy na przykład konieczne będzie holowanie. Oprócz obowiązkowych przeglądów warto od czas do czasu poddać auto dodatkowej kontroli, co pozwoli nam uniknąć wielu niespodzianek i zapewni bezpieczne i komfortowe podróżowanie na długi czas.
O amortyzatorach
Amortyzator ? mechanizm, którego zadaniem jest przechwycić i rozproszyć nadmiar energii w układzie mechanicznym. Używany jest w celu zabezpieczenia urządzenia lub operatora przed negatywnym oddziaływaniem drgań i zwiększenia komfortu eksploatacji.
Ze względu na medium tłumiące ruch, amortyzatory można podzielić na:
hydrauliczne,
pneumatyczne,
hydropneumatyczne,
magnetyczne,
elektromagnetyczne,
cierne,
powietrzne,
elastomerowe,
sprężynowe,
gumowe.
W pojazdach (samochodach, motocyklach, rowerach) amortyzatory stosuje się w celu zmniejszenia kołysania resorowanego nadwozia, oraz zapobiegania oderwaniu koła od podłoża na wybojach (tzw. "podbicia"). Amortyzatory w zawieszeniu samochodu kontrolują pracę sprężyn tłumiąc drgania o różnej częstotliwości (szybkość ruchu amortyzatora), amplitudzie (suw pracy amortyzatora) i przyśpieszeniu (siła działająca na amortyzator). Dzięki odpowiedniemu tłumieniu wbicia i wybicia amortyzatora ciężar masy resorowanej samochodu jest rozkładany możliwie jak najbardziej równomiernie na wszystkie koła, niezależnie od warunków ich pracy, w celu uzyskania jak najlepszej przyczepności kół do jezdni przy zachowaniu dobrego komfortu podróżowania. Im amortyzator bardziej miękki (montowany fabrycznie ? o niskich siłach tłumienia wbicia i wybicia), tym więcej energii pochłania i mniej drgań przenosi z masy nieresorowanej na resorowaną, zapewniając duży komfort podróżowania lecz pozwala jednocześnie na większe kołysanie samochodu podczas i po pokonaniu nierówności niż amortyzator twardszy (sportowy ? o wyższych siłach tłumienia wbicia i wybicia).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Amortyzator