Poznaj zalety drewnianej podłogi
Plusy i minusy drewna
Drewno jest materiałem niejednorodnym pod względem budowy. Posiada liczne wady, anomalie, uszkodzenia lub inne wrodzone i nabyte cechy, które obniżają jego wartość techniczną...i ograniczają zakres użyteczności. Z punktu widzenia przerobu surowca drzewnego, drewno powinno mieć kształt walca, równomierną słoistość, przebieg włókien równoległy do podłużnej osi, oraz nie powinno mieć sęków (gałęzi).
W porównaniu do wielu innych materiałów drewno cechuje szereg wad związanych z jego biologicznym pochodzeniem. Materiały i produkty drzewne bez odpowiedniego zabezpieczenia łatwo ulegają degradacji pod wpływem wody, owadów, grzybów i małży będących pasożytami drewna. Zmienne warunki wilgotności prowadzą często do paczenia się i pękania drewna. Owady i grzyby obniżają mechaniczną wytrzymałość drewna.
Wady drewna zawsze powodują obniżenie jego wartości i mogą spowodować jego dyskwalifikację jako materiału. Zależą od różnych czynników:
związane ze wzrostem drzewa to ? sęki, rdzeń mimośrodowy, wielordzenność, zawoje, skręt włókien, pęknięcia (np. mrozowe) itp.;
związane z żerowaniem owadów na drzewie lub drewnie, np. spuszczel domowy (Hylotrupes bajulus), trzpiennik żółty (Sirex gigas), rytel pospolity (Hylocoetus dermestoides), drwalnik paskowany (Trypodendron lineatum), kołatek uparty (Anobium pertinax), kołatek meblowy (Anobium domesticus), Limnoria lignorum, a także objęty ochroną gatunkową kozioróg dębosz; oraz małży, np. świdrak okrętowiec (Teredo navalis);
związane z procesami gnilnymi, zagrzybieniem podczas wzrostu drzewa albo po jego ścięciu, powodują zmianę zabarwienia, siniznę, zgniliznę czyli mursz.
Przykłady grzybów rozwijających się na drewnie:
grzyby powodujące szybki rozkład drewna na dużych powierzchniach: grzyb domowy właściwy stroczek domowy (Merulius lacrimans), grzyb domowy biały porzyca inspektowa (Poria vaporaria), grzyb piwniczny gnilica mózgowata (Coniophora cerebella), grzyb kopalniany krowiak bocznotrzonowy (Paxillus acheruntius);
grzyby występujące "gniazdowo": grzyb podkładowy twardziak łuskowaty (Neolentinus lepideus), grzyb słupowy siatkowiec płotowy (Lensites sepiaria).
Do ochrony drewna, zwłaszcza w budownictwie, należą takie praktyki jak:
nieużywanie drewna pochodzącego z rozbiórki starych domów,
niemalowanie drewna farbami olejnymi przed jego wysuszeniem,
wietrzenie pomieszczeń, w których drewno jest zastosowane,
wykonanie poprawnej izolacji przeciwwilgociowej,
wykonanie impregnacji preparatami grzybo- i pleśniobójczymi,
wykonanie zabezpieczenia przeciwogniowego.
Zalety drewna jako surowca:
łatwe w obróbce (gatunki miękkie),
izoluje termicznie i elektrycznie,
materiał ekologiczny,
odporne na działanie wielu czynników chemicznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)#Wady_i_zalety_drewna
Olej kontra lakier - wady i zalety
O zaletach podłóg drewnianych można napisać wiele. Mitem jest, ze nie można położyć drewnianej podłogi w łazience - po prostu należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Nie każdy gatunek drewna źle reaguje z wodą, należy zwrócić uwagę na parametr kurczliwości. Najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne, ale jeżeli zależy nam na bardziej rustykalnym stylu, może się sprawdzić nawet sosna.
Kluczem do tego, aby cieszyć się drewnem w łazience, jest jego zaolejowanie. Nie można drewna do łazienki lakierować! Ta sama zasada dotyczy także drewna w kuchni, oraz desek tarasowych. Lakier jest co prawda wodoodporny, ale jeśli powstaną w nim różne pęknięcia i woda będzie miała styczność bezpośrednio z drewnem, to lakier nie pozwoli tej wodzie odparować. W efekcie drewno będzie się paczyć. Olej ma właściwości hydrofobowe, po prostu uniemożliwia wodzie wniknięcie w strukturę drewna - zatrzymuje ją na powierzchni w postaci zwartych kropel.
Jest to również sposób na uzyskanie naturalnego, matowego wykończenia. Trzeba jednak pamiętać, że olej zmienia kolor podłogi (w zależności od gatunku, ale zawsze na ciemniejszy), w sprzedaży są również oleje barwiące drewno, można również jeśli chcemy wybielić drewno, kupić olej biały.
Jeżeli nie lubimy zimnego gresu, czy też terakoty i marzy nam się łazienka z drewnianą, przyjemną w dotyku podłogą, to nie dajmy sobie wmówić, że to niemożliwe. Zaolejowane, egzotyczne drewno sprawdzi się idealnie.
O drewnie, za Wikipedią:
Drewno ? surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo.
Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Obecnie stosowane jest jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy. Swoją popularność zawdzięcza swej lekkości i wystarczającymi do wielu zastosowań własnościami wytrzymałościowymi. Stosuje się je jako materiał na podłogi, boazerie, do wykonania więźb dachowych, ogrodzeń i pergoli, mebli i zabawek. W Ameryce Północnej (USA i Kanada), drewno jest ważnym materiałem budowlanym i używa się go do budowy większości niskich zabudowań mieszkalnych. Drewno małowartościowe, odpady powstałe przy produkcji różnych sortymentów drewna są wykorzystywane do produkcji płyt pilśniowych, wiórowych, OSB, sklejki1, itd., które także są materiałem do wykonywania wielu przedmiotów codziennego użytku.
W Polsce, w grodzie Biskupin wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku były wykonane z drewna. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy. Drewna używano do wykonania narzędzi, naczyń, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)
Panele - dlaczego nie warto?
Temat drewnianych podłóg, z zwłaszcza parkietów jest jednym z moich ulubionych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na moje zainteresowanie tematem aranżacji wnętrz, ale również dlatego, że drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem.
Z drewna robi się wysokiej jakości meble, podłogi, czy też pali się nim w kominku. Daje ono niesamowitą atmosferę i jest bliskie człowiekowi, gdyż towarzyszy mu od dawna. To zawsze był najważniejszy i najbardziej naturalny surowiec. Do tego odnawialny.
W ostatnich czasach karierę zrobiły panele. Nic dziwnego - kuszą ceną, wytrzymałością i sposobem położenia. Jednak nie są ponadczasowe, nie nadają się do odnawiania i zawsze będą tylko imitacją, niczym więcej. Drewno na podłodze zapewnia unikalność i niepowtarzalność, charakterystycznie odbija światło i nadaje niepowtarzalnego, ciepłego klimatu. Możemy wybrać elegancki, ponadczasowy parkiet ułożony w jodełkę, nowoczesny parkiet z drewna egzotycznego, czy też surowe w swoim charakterze, układane na legarach lite deski. Wszystko zależy od tego jaki efekt zamierzamy osiągnąć, oraz gzie podłoga na leżeć - nie wszędzie można zastosować deski na legarach, a parkiet nie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Pewnym kompromisem są deski trójwarstwowe - warstwa dekoracyjna może być z dowolnego gatunku drewna, wykończona lakierem, lub olejowana. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża - zależy od gatunku drewna i jakości wykończenia. Taka podłoga ma ogromną zaletę - można ją zastosować na wodnym ogrzewaniu podłogowym i łatwo się ją montuje. Tak więc jeśli planujesz (lub posiadasz) podłogówkę nie musisz rezygnować z prawdziwego drewna.
Zainwestuj w ponadczasową podłogę
Jeśli chodzi o wykończenie podłóg, ciągle najchętniej wybierane są panele. Jest to rozwiązanie dobre dla tych, którym zależy na niskim koszcie i przyzwoitym efekcie. Ale nie oszukujmy się - panele nie są tym rodzajem podłogi, który jest wysokiej jakości, trwałości i wyjątkowej estetyki. Takie warunki spełniają podłogi drewniane. Poza tym - na co również warto zwrócić uwagę - drewno jest naturalne i tworzy w mieszkaniu wyjątkowy klimat. Panele to de facto laminat (o różnej twardości), produkowany w fabrykach, z ekologią nie mający nic wspólnego.
Jakość odbija się w cenie, dlatego parkiet jest bardzo drogi w porównaniu z panelami. Jednak przetrwa bardzo długie lata, nawet pokolenia. Można w niektórych wnętrzach zobaczyć stare parkiety, które po wycyklinowaniu wyglądają, jak nowa podłoga. Ogólnie - ciężko jest porównać ze sobą materiały, które są tak drastycznie inne. Panele tylko imitują drewno, często wygląda to bardzo źle (zwłaszcza w najtańszych kolekcjach), a po kilku latach cała podłoga często nadaje się wymiany.
Podsumowując - jeśli możemy pozwolić sobie na wykonanie ponadczsowej, drewnianej podłogi, to nie szukajmy tańszych zamienników. Zwłaszcza, że parkiet nigdy nie wychodzi z mody i można z nim łączyć wiele różnych styli.