Używany sprzęt lekarski
Coraz więcej sklepów z wyposażeniem medycznym dysponuje bardzo różnorodnym asortymentem. W sklepach medycznych możemy znaleźć nie tylko bardzo specjalistyczne urządzenia, w które inwestują zazwyczaj podmioty takie, jak szpitale czy ośrodki zdrowia ( z uwagi na wysoki koszt urządzenia), ale również i drobny asortyment medyczny. Wiele sklepów oferuje również zakup używanych sprzętów takich, jak na przykład łóżka rehabilitacyjne. To sprawia, że nawet bardzo drogie sprzęty medyczne są dostępne dla potrzebujących osób. Trzeba przyznać, że większość wyposażenia medycznego to bardzo duży koszt i zdecydowanie większa grupa osób nie mogłaby pozwolić sobie na zakup nowego sprzętu, wobec czego kupno używanego sprzętu lekarskiego to dobry pomysł.
Jakie są metody wyjaławiania?
Wyróżnia się następujące metody wyjaławiania:
Sterylizacja termiczna
Wyżarzanie lub spalanie
Proces UHT
Sterylizacja suchym gorącym powietrzem
Sterylizacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem
Sterylizacja przez sączenie
Sterylizacja promieniowaniem
jonizującym
UV
mikrofalowym
Sterylizacja gazami
tlenkiem etylenu
formaldehydem
ozonem
Sterylizacja roztworami środków chemicznych
aldehydu glutarowego
kwasu nadoctowego
Sterylizacja plazmowa
Wyżarzanie lub spalanieedytuj
Wyżarzanie przedmiotu poddawanego wyjaławianiu w płomieniu palnika powoduje spalenie komórek drobnoustrojów. Metoda ta jest stosowana tylko do drobnych przedmiotów metalowych ? na przykład do sterylizacji ez stosowanych do posiewów mikrobiologicznych.
Spalanie stosuje się do zniszczenia skażonego materiału ? na przykład odpadów szpitalnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sterylizacja_(mikrobiologia)#Metody_sterylizacji
Czym jest dezynfekcja?
Dezynfekcja (po polsku dosłownie oznacza odkażanie) ? postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych.
Wyniki dezynfekcji zależą od trzech czynników:
drobnoustroju ? gatunek, liczba, aktywność fizjologiczna,
środka dezynfekcyjnego ? właściwości chemiczne i fizyczne, stężenie, czas działania,
środowiska ? temperatura, wilgotność, pH, obecność materii organicznej, poziom kationów Ca2+ i Mn2+ itp.
Do dezynfekcji stosuje się metody fizyczne, chemiczne i termiczno-chemiczne.
Czynniki fizyczne używane do dezynfekcji:
Para wodna ? do dezynfekcji wcześniej oczyszczonego sprzętu, odzieży, unieszkodliwiania odpadów, używa się pary wodnej w temperaturze 100?105 °C pod zmniejszonym ciśnieniem (0,45?0,5 atm). Pary wodnej pod normalnym ciśnieniem używa się do odkażania m.in. wyposażenia sanitarnego.
Promieniowanie ? do odkażania używa się promieni UV o długości fali 256 nm, które niszczą drobnoustroje w powietrzu i na niezasłoniętych powierzchniach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezynfekcja