Dbaj o higienę, to podstawa!
Ważne jest aby codzienne dbać odpowiednio o higienę jamy ustnej i zębów. Mycie zębów powinno się odbywać przynajmniej 2 razy dziennie. Do tego raz w tygodniu powinniśmy wyczyścić przestrzenie między zębowe przy pomocy nici dentystycznej. Poleca się też stosowanie płynu do płukania jamy ustnej jako uzupełnienie codziennego zabiegu higieny.
Ważne jest aby zrezygnować z jedzenia dużej ilości słodyczy, a jeżeli już zdarzy się nam zjeść coś słodkiego należy jak najszybciej umyć zęby. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko próchnicy czy innych ubytków.
Implanty i korony
Brak zębów stałych wcale nie musi oznaczać, że już nigdy się nie uśmiechniemy. Technologia w zakresie implantologii rozwija się coraz bardziej i już dzisiaj w gabinetach stomatologicznych wykonuje się implanty. Najczęściej mają postać tytanowych śrub.
Na taki implant trzeba jeszcze potem nałożyć koronę. Korona zębowa protetyczna wykonana jest z porcelany lub cyrkonu. Jednak wykonuje się ją również z bardziej egzotycznych materiałów. Jedyną barierą dla pacjenta może być cena implantów i koron, jednak same materiały z których robi się implanty i korony są dość drogie.
Cytat z Wikipedii o implantach stomatologicznych
Jednymi z najbardziej popularnych są implanty stomatologiczne, zastępujące utracone zęby. Implanty są jednak również stosowane np. do osadzania egzoprotez.
Współczesna implantologia ortopedyczna i stomatologiczna bazuje na zjawisku osseointegracji (osteointegracji) odkrytym przez Br?nnemarka. Techniki implantologiczne obejmują w stomatologii również procedury rekonstrukcji kości np. podniesienie zatoki szczękowej. Wykonuje się je przy użyciu materiałów kościozastępczych lub kościotwórczych, które również są pewnego rodzaju implantem. Bez tych zabiegów wszczepienie implantów u osób z zaawansowaną paradontozą lub chorych na osteoporozę jest praktycznie niemożliwe.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Implant