Podział geodezji na wyższą i niższą
Nie każdy wie, że geodezja dzieli się na dwie główne kategorie, które zajmują się innymi obszarami działalności. Geodezja niższa, czyli tak zwane miernictwo, zajmuje się obszarami nie większymi niż promień 15 km koła. To właśnie Ci geodeci, których widuje się z trójnogami oraz Ci, którzy przeprowadzają tyczenia działek i budynków.
Jest też geodezja wyższa zajmująca się obszarem powyżej 750 km kwadratowych oraz uwzględniają kulistość ziemi oraz jej nieregularne kształty. Generalnie tacy geodeci współpracują przy tworzeniu map województw, państw i kontynentów oraz obliczają ich powierzchnię oraz tworzą mapy wysokościowe danych terenów.
Encyklopedia internetowa o topografii
Topografia (z gr.: ????? topo-, "miejsce" i ????? graphia, "opisywanie") ? dział geografii zajmujący się badaniem kształtu i rysów (cech) powierzchni Ziemi lub innych planet, księżyców.
W szerszym znaczeniu topografia jest związana z lokalnymi szczegółami, wliczając w to oprócz rzeźby terenu także roślinność, cechy antropogeniczne, a nawet lokalną historię i kulturę.
W geografii i geodezji topografia dotyczy zapisu rzeźby terenu, trójwymiarowych obrazów powierzchni oraz identyfikacji specyficznych form ukształtowania terenu. We współczesnym użyciu termin ten odnosi się także do wytwarzania danych o wysokości terenu w formie elektronicznej. Termin ten dotyczy często również graficznej reprezentacji form ukształtowania terenu na mapie za pomocą różnych metod, takich jak: metoda izolinii, hipsometryczna, cieniowania czy blokdiagramu
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Topografia_(geografia)
Skomplikowana elektronika pomiarowa
Liczne sprzęty elektroniczne są wykorzystywane wielu dziedzinach związanych z przestrzenią. Kartografowie, geodeci, inżynierowie, budowniczy oraz cała masa innych wykwalifikowanych ludzi korzysta z pewnych osiągnięć współczesnej techniki. Tachimetry, dalekomierze, laserowe poziomice i miarki oraz skomplikowane systemy wymiarowania GPS. Każdy z tych sprzętów ma swoje zastosowanie, chociaż niektóre na pozór robią to samo to nie wszędzie będzie potrzebna zadana dokładność.
Często można zobaczyć geodetów z urządzeniem na trójnogu, najczęściej będzie to właśnie dalmierz, lub opcjonalnie tachimetr elektroniczny, który jest nowocześniejszą wersją dalmierza. To właśnie za ich pomocą geodeci wyliczają położenia danych obiektów w przestrzeni w odniesieniu do punktów osnowy geodezyjnej.