Coraz więcej dzieje się w Internecie
Coraz więcej ważnych rzeczy dzieje się wyłącznie w oknie przeglądarki, języki programowania dla aplikacji webowych przeszły długą drogę, zanim dotarły do obecnego stanu. Wszelkie duże portale społecznościowe to tak na prawdę ogromne ilości kodu, który współpracuje z serwera, użytkownikiem i baza danych. Kiedyś te wszystkie operacje nie byłby możliwe do wykonania zdalnie, ze względu na małą wydajność sprzętu oraz niska prędkość łącza.
Obecnie mało które oprogramowanie formowe nie ma możliwości połączenia się ze zdalną bazą danych, czy choćby możliwością zalogowania się online z innego komputera. Takie rozwiązania będą coraz bardziej powszechne i częściej spotykane. Z czasem technologie webowe wypchną te stacjonarne, a do obsługi wszystkiego wystarczy przeglądarka.
Zabezpieczenia programu. Hasło w Wikipedii
Zabezpieczenia oprogramowania ? różne mechanizmy mające uniemożliwić używanie oprogramowania niezgodnie z zamierzonym przeznaczeniem.
Istnieją dwa typy takich zabezpieczeń - broniące instalacji programu przed różnego rodzaju włamaniami, oraz broniące instalacji przed jej administratorem w imieniu autorów oprogramowania.
Zabezpieczenia przed włamaniami polegają na ścisłym określeniu co jest dozwolone a co nie i określeniu interfejsu przez który nie można złamać tych reguł. Dziury mogą znajdować się albo w specyfikacji która nie broni tego co powinna, albo w interfejsie który z powodu błędów programistycznych daje crackerowi możliwość obejścia zabezpieczeń. Zabezpieczenia takie są relatywnie skuteczne, w przypadku prostych systemów mogą być w 100% pewne, w przypadku bardziej rozbudowanych dziury zdarzają się relatywnie rzadko, i działa tu reguła przeciwna do break once run anywhere - dziura raz znaleziona może być szybko załatana na dowolnej instalacji.
W przypadku zabezpieczeń zamkniętego oprogramowania sytuacja jest inna - administrator może próbować dostać się do programu z pominięciem oficjalnych interfejsów i mając pełny dostęp i możliwość modyfikacji binarnego kodu teoretycznie zawsze może osiągnąć to co zamierza. W praktyce może to być bardzo utrudnione, jednak reguła break once run anywhere zapewnia możliwość połączenia sił dowolnej ilości crackerów - wystarczy bowiem złamać program jeden raz.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabezpieczenia_oprogramowania
Darmowe, płatne czy dedykowane
Czasami stajemy przed wyborem darmowe, czy płatne oprogramowanie, a może dedykowane. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety i tak na prawdę wszystko zależy od naszych potrzeb.
Darmowe oprogramowanie na pewno nie spełni wszystkich oczekiwań, a ze względu na to, ze jest darmowe pewnie nie jest do końca bezpieczne, więc jeżeli chodzi o darmowe programy do faktur czy umów to nie radzę ryzykować.
Płatne, czy tez licencjonowane produkty często posiadają pewne graniczenia i aby je znieść trzeba przejść na wyższy pakiet, często też płaci się abonament miesięczny za używanie danego programu. Jednak takie rozwiązanie powinny już być bezpieczne i niezawodne.
Ostatnią opcją jest oprogramowanie dedykowane, przygotowane specjalnie pod konkretne wytyczne, a co za tym idzie w 100% spełniające nasze oczekiwania. Najczęściej płaci się tylko raz, a wadą może być jedynie czas oczekiwania, jednak taki system z pewnością będzie działał sprawnie długi czas, a cena z reguły jest tego warta.