Produkcja cieplna mieszkania z pewnością ulegnie dużej poprawie po założeniu klimatyzacji. Ale czy warto pakować pieniądze w , warto- przeczytaj dlaczego.
Czy można grzać klimatyzacją?
Kwestie ogrzewania domu można rozwiązać na różne sposoby, nowoczesne technologie umożliwiają nam szeroki wybór rodzaju ogrzewania. Bardzo dużo zależy od samego budynku i naszego stylu życia, ale ogólnie mamy do wyboru: ogrzewanie piecem grzewczym, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne lub klimatyzację. Wybór o tyle niełatwy, że trzeba brać pod uwagę przyszłe koszty eksploatacji i koszty obsługi ogrzewania, bo przecież do pieca trzeba przykładać, a nasz czas również kosztuje. Najlepsze dla zapracowanych są rozwiązania niewymagające żadnej lub minimalnej obsługi.
Grzanie klimatyzacją jest o tyle dobre, że pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Zapewniamy sobie pełny komfort cieplny zarówno zimą jak i latem. Warto jednak rozszerzyć to rozwiązanie na wypadek większych mrozów np. o klimatyczny kominek w większych pomieszczeniach i dogrzewanie nim w razie potrzeby przy większych mrozach.
Klimatyzacja i czynniki chłodzące
Początkowo jako czynnik chłodzący stosowano od XIX wieku do lat 1920. dwutlenek węgla. Został on wyparty przez czynniki z grupy fluoryzowanych węglowodorów, które mogły być stosowane przy niższym ciśnieniu roboczym w układzie chłodzącym. Po wycofaniu fluorowęglowodorów stosowano czynnik R12 (dichlorodifluorometan), który miał dobre właściwości termodynamiczne i wolno ulatniał się z układu chłodzącego. Jako szkodliwy dla warstwy ozonowej został zgodnie z podpisanym w 1987 roku Protokołem Montrealskim wycofany z użytku. W następnych latach stosowany był czynnik R134a (tetrafluoroetan) o dobrych właściwościach termodynamicznych, jest on jednak gazem cieplarnianym o bardzo wysokim indeksie GWP (1300).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja
Co jeszcze potrafi klima?
Klimatyzacja ma swoje zastosowanie również zimą, nawet jeżeli mamy system ogrzewania centralnego. Dobrze dobrana klimatyzacja mogę z powodzeniem służyć jako dodatkowe źródło ciepła przy największych mrozach. Przy temperaturze mocno poniżej zera każde dodatkowe ogrzewanie może znacząco zwiększyć komfort mieszkańców.
Dodatkowo funkcja osuszacza powietrza jest przydatna, gdy mamy w mieszkaniu dużo niechcianej wilgoci, co może się zdarzyć przy intensywnym suszeniu prania w pomieszczeniu lub przy źle działającej wentylacji. Klimatyzator ma więcej funkcji niż tylko chłodzenie powietrza i warto pomyśleć o takim rozwiązaniu przy budowie domu.