Punkty odniesienia
Pewnie każdy z was kojarzy metalowe bolce pomalowane sprejem w różnych miejscach w mieście. Do tego często opatrzone jakimś numerem. Są to tak zwane osnowy geodezyjne.
Takie osnowy to zbiór punktów o określonych wielkościach fizycznych charakterystycznych dla danego rodzaju. Te punkty tworzą układy odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych. Opierając się o ich położenie można relatywnie umieścić każdy inny obiekt w tej przestrzeni i poprawnie go opisać. Rozróżnia się osnowy poziomą, wysokością oraz dwu funkcyjną.
Geodeta przy budowie
Prawie każdy marzy o swoich czterech katach, jednak aby spełnić to marzenie trzeba przejść przez szereg skomplikowanych zezwoleń, pozwoleń i innych przepisów, aby wszystko było zgodnie z prawem. Przy każdej budowie będziemy potrzebowali usług wielu specjalistów w tym także geodetów.
To geodeta właśnie jest odpowiedzialny za wymierzenie miejsca pod budowę, tyczenie budynku oraz stworzenie tzw. mapki do celów projektowych. Geodeta będzie nam towarzyszył przez cały proces budowy i na różnych jej etapach. Na zakończenie budowy sporządza się końcową mapkę oraz przeprowadza się konieczne pomiary budynku.
Praca i zarobki w geodezji
Będąc geodeta możemy się spodziewać stałej ilości zleceń, ponieważ ciągle coś się buduje, przebudowuje lub zmienia. Wszędzie w tych miejscach potrzebny jest geodeta, więc jest to praca, której nigdy nie zabraknie. Posiadający odpowiednie uprawnienia geodeta jest w stanie obsłużyć praktycznie każdą z prac geodezyjnych i mierniczych, a co za tym idzie zwiększyć swoje grono potencjalnych klientów.
Dobry geodeta nie musi obawiać się o swoje zarobki, ale średnie zarobki w tej branży również nie są niskie.