Receptury na domowe środki czystości
Praktycznie każdą powierzchnię w domu można wyczyścić bez użycia chemii domowej. Dla przykładu naczynia, nawet te tłuste, można umyć jedynie przy pomocy ciepłej wody oraz gąbki. Okna świetnie się umyją jeżeli pomieszamy w proporcji 1:2 ocet z wodą z odrobiną soku z cytryny. Warto też używać ten płyn do kafelek w łazience, ponieważ świetnie usuwa kamień i zabija zarazki.
Te sposoby to jedynie kilka przykładów na ekologiczne sprzątanie. Co więcej takie sprzątanie jest też dużo tańsze, a jeżeli mamy małe dzieci to ochronimy je przed drażniącymi substancjami, które wchodzą w skład popularnych środków czystości.
Detergenty w Wikipedii
Sole sodowe estrów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami (np. laurylosiarczan sodu)
związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd.
Czasami przez "detergenty" rozumie się wszelkie środki czyszczące jako takie. W przemyśle środków czystości rozgranicza się jednak wyraźnie "detergenty właściwe" - w sensie pierwszej definicji oraz pozostałe składniki środków czyszczących - takie jak nabłyszczacze, dodatki koloryzujące, dodatki zapachowe, odżywcze, antystatyczne, wybielające itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Detergenty
Ocet - tani i skuteczny
Ze względu na niską cenę i łatwą dostępność, ocet spirytusowy bywa do dziś powszechnie używany w gospodarstwie domowym jako podręczny środek czyszczący, dezynfekujący i odkamieniający oraz jako składnik w wielu tradycyjnych przepisach na domowe odplamiacze, kosmetyki, a nawet lekarstwa. Ocet był znany już od czasów starożytnych, wykorzystywano go do polewania kamieni bądź skał, które później ulegały rozpadowi, ocet znalazł również szerokie zastosowanie w wielu iberyjskich kopalniach w czasie panowania Kartaginy w Hiszpanii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ocet