Kiedy i dlaczego potrzebujemy geodety

towychKiedy już uzyskaliśmy warunki zabudowy i zakupiliśmy projekt powinniśmy zlecić geodecie stworzenie mapy do celów projektowych. Specjalista wyznacza na mapie granice działki, jej otoczenie, informacje o położeniu innych budyn

Kiedy i dlaczego potrzebujemy geodety Dobry geodeta jest niezbędnywszędzie, gdzie coś się buduje, dlatego należy wybrać najbardziej doświadczonego, np. . Dzisiaj o inwestycjach, mapkach i geodezji.

Mapa do celów projektowych

Kiedy już uzyskaliśmy warunki zabudowy i zakupiliśmy projekt powinniśmy zlecić geodecie stworzenie mapy do celów projektowych. Specjalista wyznacza na mapie granice działki, jej otoczenie, informacje o położeniu innych budynków i ich przeznaczeniu. Dokonane pomiary opatrzone zostają przez wydział geodezyjny klauzulą zezwalającą na cele projektowe.

Oczywiście geodeta musi udać się do urzędu i poprosić o szczegółowe mapki okolicy, jeżeli ich nie posiada. Po zakończeniu tworzenia mapy do celów projektowych geodeta musi zgłosić zmiany oraz powstawanie nowej nieruchomości do odpowiedniej instytucji do zatwierdzenia. Jednak ostateczne zmiany na mapach nanosi się po zakończeniu inwestycji.


Kierownik budowy i geodeta

Podczas każdej inwestycji w nową nieruchomość musimy skorzystać z usług wielu specjalistów, a najważniejszy na budowie jest zawsze kierownik budowy. Jest to osoba odpowiedzialna za cały przebieg inwestycji i powstawania nowej nieruchomości i wszyscy pozostali eksperci podlegają pod jego osąd. Kierownik budowy jest również odpowiedzialny za trzymanie pieczy nad dziennikiem budowy, to on go kontroluje oraz zleca kolejne potrzebne wpisy zatrudnionym na budowie fachowcom, np. wpisy typowo geodezyjne.

Wszelkie mapki i wytyczne realizuje na budowie geodeta, który zjawia się na niej na początku, przed rozpoczęciem budowy, aby wytyczyć linie budynku. W trakcie realizacji może zostać zlecona kontrolna czy na pewno budynek stoi tak jak w planie. Oraz najważniejsza wizyta końcowa, pomiarowa, gdzie na mapki nanosi się faktyczne wymiary budynku oraz jest orientację w przestrzeni oraz w odniesieniu do działki i innych nieruchomości.


Osnowa geodezyjna

Osnowa geodezyjna w Polsce ? zbiór punktów, które mają położenie wyznaczone w państwowym systemie odniesień przestrzennych, na których wyznaczono wielkości fizyczne charakterystyczne dla danego jej rodzaju oraz błąd ich wyznaczenia1. Osnowy geodezyjne realizują fizycznie przyjęty układ współrzędnych, czyli tworzą układ odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych2. Inaczej ? punkty osnowy geodezyjnej pełnią rolę nawiązania dla wszystkich robót geodezyjnych, których wynikiem są współrzędne określone w państwowym układzie współrzędnych.

Punkty osnowy mają niepowtarzalne numery, posiadają opisy topograficzne, zostały oznaczone w terenie znakami geodezyjnymi a ich dane zostały umieszczone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Osnowa_geodezyjna



© 2019 http://capricornstudio.com.pl/