Jak pracują geodeci?Co robi na co dzień geodeta?

oraz niższą. Mianem tej pierwszej określa się naukę wykonującą pomiary na znacznie większych obszarach, w których należy uwzględnić kulistość Ziemi. Natomiast geodezją mniejszą nazywa się wykonywanie pomiarów na mniejszej powierzc

Jak pracują geodeci?Co robi na co dzień geodeta?

Podział geodezji


Geodezja, będąca dziedziną kilku różnych nauk, dzieli się na poszczególne podkategorie. Jednym z podziałów, który można wyodrębnić, jest rozróżnienie na geodezję wyższą oraz niższą. Mianem tej pierwszej określa się naukę wykonującą pomiary na znacznie większych obszarach, w których należy uwzględnić kulistość Ziemi. Natomiast geodezją mniejszą nazywa się wykonywanie pomiarów na mniejszej powierzchni. Inne podziały są wyróżniane ze względu na kilka czynników, takich jak rodzaj i cel pomiarów. Rodzaj pomiarów dzieli się na dwie odgałęzienia ? poziome i pionowe, a przykładowymi celami mogą być pomiary miejskie lub górskie. Ostatni wyodrębniony podział geodezji jest ze względu na wykorzystywane narzędzia i stosowane metody.


Czym jest geodezja?


Sporo osób chociaż raz w swoim życiu natknęło się na słowo, które wszyscy znają, nikt jednak nie wie co do końca oznacza. Jednym z takich terminów jest geodezja. Co to właściwie takiego jest? Geodezja jest jedną z dziedzin nauki, zajmującej się badaniem Ziemi, a konkretnie ustalaniem jej wielkości i kształtu, a także wyznaczaniem określonych punktów na jej powierzchni. W praktyce oznacza to kolejny, nie do końca zrozumiały termin, którym posługują się osoby posiadające odpowiednią wiedzę. Jedyne co musi wiedzieć przeciętny odbiorca, to że geodezja jest nauką wywodzącą się z gałęzi geografii oraz techniki. W codziennym życiu wykorzystuje się ją, między innymi, do wyznaczania granic posiadłości.


Inwentaryzacja powykonawcza


Każdy, kto miał choć trochę do czynienia z geodezją z pewnością natknął się na coś takiego, jak inwentaryzacja powykonawcza czy geodezyjny pomiar powykonawczy. Jest to jeden z wielu obowiązków geodetów, który polega na zebraniu aktualnych danych o nieruchomości, po jej zakończonej już budowie. Pomiary wykonuje się w celu określenia położenia danych obiektów na siatce współrzędnych geograficznych oraz żeby określić wysokość danego obiektu. Pomiary powykonawcze należą do grupy pomiarów bezpośrednich, co znaczy, że wymagają bezpośredniego kontaktu z nieruchomością czy przedmiotem mającym być celem pomiarów. Inwentaryzacja powykonawcza jest potrzebna, żeby wprowadzić zmiany do dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.



© 2019 http://capricornstudio.com.pl/