Oczyszczanie, czy nawilżanie cery to tylko część zabiegów kosmetycznych
Jeżeli mówimy o pielęgnacji ciała zazwyczaj w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, których na rynku oferuje się obecnie wiele. Mogą być to zabiegi na różne partie naszego ciała: nie tylko na twarz, ale także na dłonie czy uda. Jakie są to zabiegi? Popularne to chociażby peeling, który służy złuszczaniu skóry, ale także mezoterapia, czy zabieg liftingujący. Oczyszczanie, rozjaśnianie, nawilżanie, to kolejne przykłady takich zabiegów. Poza tym nie można nie wspomnieć o różnego rodzaju masażach mających antystresowe i pobudzające działanie. Dodatkowo zabiegi kosmetyczne polegają na regulowaniu czy to kolorytu cery, czy wyglądu chociażby brwi, jak też na wygładzaniu skóry.
Dermatologia - zakres
Dermatologia bada przyczyny i mechanizmy chorób skóry oraz poszukuje sposobów jej leczenia i zapobiegania dermatozom. W połączeniu z wenerologią jest jedną z podstawowych lekarskich klinicznych specjalności niezabiegowych. Tytuł specjalisty dermatologa i wenerologa uzyskuje lekarz medycyny po odbyciu określonego przepisami szkolenia (staże kliniczne, kursy specjalizacyjne itd.) w akredytowanych jednostkach i zdaniu egzaminu państwowego. Określenie "specjalność podstawowa" oznacza, że od lekarza przystępującego do kursu specjalizacyjnego nie wymaga się posiadania specjalizacji w innej dziedzinie, a jedynie dyplomu lekarza medycyny oraz prawa wykonywania zawodu
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dermatologia
Epilacja - definicja zabiegu
Epilacja ? czasowe lub trwałe pozbawienie skóry owłosienia, co może być skutkiem celowego działania (np. zabiegu kosmetycznego) lub działania ubocznego (np. działania promieniowania jonizującego, chemikaliów, leków).
W zabiegu epilacji włos usuwany jest wraz z korzeniami (cebulkami) w odróżnieniu od depilacji, gdzie cebulki zostają w skórze1.
W przeciwieństwie do depilacji, którą najczęściej wykonuje się w domu1, epilacja zazwyczaj wymaga udania się do zakładu kosmetycznego.
Przeprowadza się różne rodzaje epilacji:
depilacja laserowa ? usuwanie włosów za pomocą lasera o odpowiedniej długości fali1, światło laserowe zamieniane jest na ciepło, które niszczy włos1
elektrokoagulacja
elektroliza ? w cebulkę wbija się igłę, przez którą płynie stały prąd galwaniczny
fotoepilacja ? usuwanie włosów przy pomocy impulsów świetlnych, które uszkadzają włos
termoliza ? metoda podobna do elektrolizy, jednak używa się tu prądu zmiennego
ultradźwięki ? drgania spowodowane dźwiękami pozwalają, by w mieszki włosowe wpłynęła substancja aktywna, która niszczy włosy wraz z cebulkami
Wadyedytuj
Każdy włos należy usuwać pojedynczo, przez co zabiegi mogą być dość długie. Zazwyczaj na zabieg trzeba udać się powtórnie (czasem nawet kilka razy), by usunąć włosy, które w momencie zabiegu nie były w stanie wzrostu1. Kolejną wadą jest bolesność. Zabiegi mogą podrażnić skórę i spowodować krótkotrwałe opuchnięcia, a także bąble1. Jest to również metoda droga.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Epilacja