Podział nieruchomości w Wikipedii
Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości
Geodezja w budownictwie
Geodezja i budownictwo to zawody idące mocno w parze, ponieważ jedno bez drugiego nie bardzo może istnieć. Bez geodetów, budowlańcy nie mogliby ukończyć budowy i nadać budynkowi adresu itd. Geodeci z kolei bez budowlańców nie mieliby czego sprawdzać i mierzyć.
Rola geodety w tym wszystkim zaczyna się razem z budową, geodeta musi przyjść na plac budowy i wymierzyć działki przylegające, wytyczyć linie budynku i nanieść wszystko na mapki, zgodnie z planem budynku. Po zakończonej budowie sprawdza się czy wymiarowość i położenie budynku się zgadzają, a w razie czego wnosi się poprawki.
O pomiarach z Wikipedii
Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości. W efekcie pomiaru uzyskuje się zarówno informacje o odległości poziomej jak i współrzędnych mierzonego punktu. Do pomiaru odległości w tachimetrze elektronicznym wykorzystywany jest najczęściej pryzmat (lub ich zestaw), od którego zostanie odbita fala wysyłana przez dalmierz fazowy zamontowany w instrumencie. Odbity promień trafia do dalmierza i na podstawie różnic faz obliczana jest odległość (w zakresie od metra do kilku kilometrów).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr