Geodeta i geodezja- czy jest nam potrzebna?

coś budujemy lub przy podziale działek i ich sprzedaży. Dokonywanie pomiarów wg. ksiąg oraz mapek to ich codzienność. Każda inwestycja potrzebuje geodety i jego kontroli- musi on sprawdzić czy nowo powstały obiekt zgadza się z

Geodeta i geodezja- czy jest nam potrzebna? W jakim czasie możemy potrzebować usług takich jak ? W sumie wtedy, gdy mamy do czynienia z ziemią, rozpoczęciem budowy czy rozbudową.

Kiedy potrzebujemy geodety?

Praktycznie zawsze kiedy coś budujemy lub przy podziale działek i ich sprzedaży. Dokonywanie pomiarów wg. ksiąg oraz mapek to ich codzienność.

Każda inwestycja potrzebuje geodety i jego kontroli- musi on sprawdzić czy nowo powstały obiekt zgadza się z wytycznymi oraz wprowadzić go na odpowiednią mapkę, dodatkowo wykonując przy tym skomplikowane obliczenia. Mieści się to w definicji prac geodezyjnych jako obsługa inwestycji i jest koniczną czynnością dla każdego inwestora.


O mapie do celów projektowych w encyklopedii internetowej

Mapa do celów projektowych ? opracowanie kartograficzne w geodezji obejmujące przygotowanie dokumentacji geodezyjnej (mapy sytuacyjno-wysokościowej) niezbędnej do wykonania projektu budowlanego na terenie Polski. Szczegółowy zakres i tryb wykonania mapy reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie1 podczas projektowania, budowy, remontu i utrzymywania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.

Mapa do celów projektowych jest opracowaniem powstałym na bazie aktualnej mapy zasadniczej. Na treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_do_celów_projektowych


Cytat z Wikipedii o tachometrze

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr



© 2019 http://capricornstudio.com.pl/