Czym jest CODGiK
CODGiK został utworzony 1 stycznia 1991 r. na mocy decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa jako gospodarstwo pomocnicze Ministerstwa. Podlegał bezpośrednio Głównemu Geodecie Kraju, będącego dyrektorem Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. W 1997 r. po powołaniu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) jako jednostki podległej Ministerstwu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, następnie Ministerstwu Budownictwa, a od 2007 r. Ministerstwu Spraw Wewnętrznych CODGiK był gospodarstwem pomocniczym GUGiK utworzonym na mocy decyzji Głównego Geodety Kraju. Od 14 grudnia 2010 r. CODGiK funkcjonuje jako instytucja gospodarki budżetowej, utworzona zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralny_Ośrodek_Dokumentacji_Geodezyjnej_i_Kartograficznej
Zakończenie budowy i wpis geodety
Po zakończeniu całej budowy, zanim dziennik budowy zostanie zamknięty będziemy kolejny już raz potrzebowali geodety. Tym razem będzie musiał on wykonać pomiary dotyczące położenia nowej nieruchomości w obrębie działki i ustalić jej granice w przestrzeni oraz uwzględnić je na mapkach. Dodatkowo wykona pomiar porównawczy z projektem budowlanym i naniesie wszelkie odkształcenia na osobny dokument.
Po zakończonych pomiarach geodeta wyśle dokumenty do odpowiedniego urzędu z naniesionymi zmianami i wtedy już oficjalnie nasza nieruchomość na stałe zagości na mapkach geodezyjnych zagospodarowania miasta.
Urządzeni stricte geodezyjne
Geodeci wykorzystują w swojej pracy wiele skomplikowanych przyrządów i instrumentów pomiarowych. Klasyczne i znane wszystkim tyczki, na których spoczywają pryzmaty.
Bardziej zaawansowanym technicznie urządzeniem wykorzystywanym do pomiarów kątów poziomych i pionowych jest tachimetr elektroniczny. Urządzenie służy geodetom do mapowania, czy też tachimetrii punktów i przetworzenie ich na mapkę, którą później wykorzystuje się jako dokumentację i to na nich właśnie bazują wszelkie późniejsze podziały administracyjne.