Farmy fotowoltaiczne ? co to jest?
Farmy fotowoltaiczne to stały element wielu krajów położonych w strefie klimatu zwrotnikowego czy podzwrotnikowego, gdzie jest bardzo gorąco i ilość energii słonecznej jest po prostu bardzo, ale to bardzo wysoka. Powstają one na przykład na terenach pustynnych pozbawionych roślinności i wysokich drzew. Pustynia w dodatku mocno się nagrzewa w ciągu dnia, a ilość promieni słonecznych jest ogromna. Farmy fotowoltaiczne potrafią mieć naprawdę ogromne powierzchnie i z lotu ptaka wyglądają wręcz kosmicznie. Takie ich ułożenie minimalizuje koszty produkcji i daje możliwość wyprodukowania tańszego prądu, który w dodatku będzie wytworzony w sposób ekologiczny bez wpływu na klimat.
Smog vs fotowoltaika
Czy smog można wyeliminować w krótkim czasie inwestycją w odnawialne źródła energii? Z pewnością całkowita eliminacja będzie problemem, ale każda, nawet pojedyncza instalacja fotowoltaiczna na gospodarstwie domowym to mały kroczek ku lepszemu powietrzu. Smog bierze się przede wszystkim z kominów każdego z domów. Warto zatem mieć w świadomości fakt, jakie oddziaływanie ma na zdrowie i jak można jemu zapobiegać. Jak wskazują opracowania, przejście na panele słoneczne lub inne rodzaje odnawialnej energii to jedyny krok ku lepszemu powietrzu w Polsce i całej Europie, zwłaszcza w naszym regionie z najgorszym powietrzem.
Ciepła woda a panele słoneczne
Panele słoneczne wykorzystywane są w wielu przypadkach, z których najpopularniejsze do dnia dzisiejszego jest wytwarzanie po prostu ciepłej wody. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które ułatwia każdemu z nas otrzymanie bez jakichkolwiek czynności wody podgrzanej gotowej do wykorzystania w gospodarstwie domowym. Co jednak bardzo ciekawe i dla wielu osób wręcz odkrywcze ? panele słoneczne można wykorzystywać także do produkcji prądu! Jeśli zostanie odpowiednio przerobiona instalacja elektryczna domu, to można także ogrzewać w ten sposób dom. Powstały nadmiar energii można oddawać do sieci i korzystać z jej na przykład podczas zimy.