Dlaczego prąd drożeje?
Wiele osób zastanawia się w ostatnich czasach, dlaczego w Polsce prąd ma zdrożeć i generalnie dlaczego jest tak, że energia z roku na rok rośnie. Wytłumaczenie w postaci inflacji nie jest tu wystarczające, gdyż skoki mogą być ogromne, na przykład kilkunastu procent. To wszystko skutki ustaleń szczytów klimatycznych, których celem jest poprawienie jakości powietrza w Europie i na świecie i ograniczenie produkcji szkodliwych gazów, które mają wpływ na ocieplenie klimatu. To dlatego takie technologie jak panele słoneczne mają być wspierane, a ma się odchodzić od węgla. Produkowanie prądu z węgla będzie droższe bo po prostu trzeba za to płacić i certyfikaty ekologiczne są bardzo, ale to bardzo drogie.
Krótka definicja z Wikipedii. Fotowoltaika
Fotowoltaika (PV) ? dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika
Smog vs fotowoltaika
Czy smog można wyeliminować w krótkim czasie inwestycją w odnawialne źródła energii? Z pewnością całkowita eliminacja będzie problemem, ale każda, nawet pojedyncza instalacja fotowoltaiczna na gospodarstwie domowym to mały kroczek ku lepszemu powietrzu. Smog bierze się przede wszystkim z kominów każdego z domów. Warto zatem mieć w świadomości fakt, jakie oddziaływanie ma na zdrowie i jak można jemu zapobiegać. Jak wskazują opracowania, przejście na panele słoneczne lub inne rodzaje odnawialnej energii to jedyny krok ku lepszemu powietrzu w Polsce i całej Europie, zwłaszcza w naszym regionie z najgorszym powietrzem.