władza wykonawcza
Norwegia jest monarchią konstytucyjną. Według konstytucji, król ma bardzo szeroką władzę, m.in. wybiera Radę Państwa, w skład której wchodzi premier i co najmniej siedmiu członków, egzekwuje podatki, mianuje wszystkich urzędników cywilnych, kościelnych i wojskowych, jest naczelnym dowódcą sił lądowych i morskich, ma też prawo łaski.
W rzeczywistości władza wykonawcza spoczywa jednak w rękach rządu, na czele którego stoi premier. Władza ustawodawcza jest w rękach Stortingu (jednoizbowy parlament), w którym zasiada łącznie 169 deputowanych. Wybierany jest na kadencję czteroletnią. Projekty ustaw wnoszone są przez jego członków lub rząd za pośrednictwem członka Rady Państwa. Konstytucja Norwegii obowiązuje od 17 maja 1814 roku, z późniejszymi zmianami.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Norwegia
BOKM?L
Kilka słów odnośnie samego języka norweskiego. Język norweski należy do grupy języków skandynawskich z grupy języków germańskich. Istnieją 2 główne formy języka norweskiego BOKM?L i NYNORSK.
Oprócz tych 2 form istnieje również wiele dialektów w poszczególnych regionach Norwegii, mówi się nawet, że może ich być około 500. Każdy z nich jest jednak zrozumiały dla każdego, ale wszystkie różnią się nieznacznie od siebie. Niektóre z tych dialektów są bardzo trudne zarówno w wymowie jak i zrozumieniu.
Jakiego języka używają Norwegowie?
Około 4,2 miliona osób posługuje się językiem norweskim, z czego 3,5 miliona odmianą bokm?l, zaś 700 tysięcy, formą nynorsk.
Kiedy po raz pierwszy słyszy się ten język, można mieć wrażenie że jest to trudny język zarówno do nauczenia jak i do wymowy. Jednak, nic bardziej mylnego. Język norweski jest jednym z łatwiejszych do nauki, jeśli chodzi o gramatykę i zasady pisowni oraz jest średnio trudny jeśli chodzi o wymowę.