Wikipedia i smoczek dla dzieci
Smoczek ? zabawka dla niemowląt, namiastka brodawki sutkowej matki, wkładana dziecku do ust w celu uspokojenia go. Dzieci zazwyczaj uspokajają się wtedy, uruchamia się u nich odruch ssania.
Obecnie produkowane w różnych kształtach i kolorach, z różnych materiałów ? najczęściej z gumy i tworzyw sztucznych.
Zaspokajanie potrzeby ssania u niemowląt przy pomocy smoczka, zwłaszcza jeśli miałaby to być jedyna ze stosowanych metod, budzi kontrowersje, podnoszone zwłaszcza przez ortodontów, którzy zarzucają tej metodzie negatywny wpływ na kształtowanie się prawidłowego zgryzu u dziecka. Swoje zastrzeżenia podnoszą także lekarze pediatrzy sygnalizując niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się ? przez niezachowanie dostatecznej czystości smoczka ? chorób zakaźnych. Swoje uwagi podnoszą też psychologowie dziecięcy zaznaczając negatywny wpływ nadużywania smoczka w charakterze ?zatyczki? na płaczące dziecko na rozwój więzi emocjonalnej dziecka z matką.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smoczek_(zabawka)
Kupowanie zabawek dla niemowląt
Rodzice bardzo często kupują swoim dzieciom różne zabawki. Dbają o to, aby były to zabawki idealnie dopasowane do ich wieku i stopnia rozwoju ich zdolności manualnych. W przeciwnym razie dziecko nie będzie mogło wesoło się bawić, ale zacznie się stresować i nie będzie chciało korzystać z kupionej dla siebie zabawki. Tymczasem w sprzedaży dostępne są kolorowe i dźwięczne zabawki, które pozwalają dzieciom na bardzo wesołą zabawę.
Oczywiście do pewnego wieku dziecka w jego zabawie powinni uczestniczyć rodzice, a potem zwracać uwagę na to, w jaki sposób bawi się dziecko. Trzeba bowiem pamiętać, że dzieci często kierują się impulsami i mogą sobie szkodzić, a przez to ich zabawa nie sprawia im radości.
Karmienie piersią - Wikipedia
Karmienie piersią ? najbardziej naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt. Zapewnia dziecku właściwy rozwój już od pierwszych chwil jego życia, kiedy w piersiach pojawia się siara ? substancja bogata w ciała odpornościowe, białko, witaminy A i E, sole mineralne, oraz chroniąca piersi przed bakteriami. Skład pokarmu jest ściśle zindywidualizowany i dostosowany w pełni do potrzeb dziecka.
Karmienie piersią jest korzystne również dla kobiety. Chroni przed rakiem piersi i wieloma chorobami kobiecymi, powoduje prawidłowe kurczenie się macicy po porodzie. Łatwiej też pozbyć się dodatkowych kilogramów, ponieważ organizm kobiety zużywa więcej energii na laktację, wykorzystując tłuszcz nagromadzony w czasie trwania ciąży.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karmienie_piersią